English homepage » Display news item

01.03.2014

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜETOXH ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ UNICA. ΛΗΞΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ 6/3/2014

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων πρόκειται να επιλέξει μέχρι τρεις φοιτητές οι οποίοι πρέπει να φοιτούν στο τελευταίο έτος σπουδών ή σε Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΕΚΠΑ για να  συμμετάσχουν στο διεθνές φοιτητικό συνέδριο του δικτύου Πανεπιστημίων της UNICA (Ένωση Παν/μίων των πρωτευουσών των ευρωπαϊκών χωρών): UNICA Student Conference 2014, με θέμα Make it Happen!  Student Action Planτο οποίο θα γίνει στη Λωζάννη της Ελβετίας 8-12 Οκτωβρίου 2014.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές καλούνται να ενημερωθούν από την ακόλουθη ιστοσελίδα: http://www3.unil.ch/wpmu/unica2014/  για το συνέδριο και τις υποχρεώσεις των συμμετεχόντων φοιτητών και -εφόσον θεωρούν ότι μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις που προκύπτουν από τη συμμετοχή τους, όπως αυτές περιγράφονται στην ιστοσελίδα- να στείλουν ηλεκτρονικά έως την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014 στην Γραμματέα της Επιτροπής κυρία Φωτεινή Φρύδα (ηλεκτρ. δ/νση: f.fryda[at]interel.uoa[dot]grβιογραφικό σημείωμα και σύντομο κείμενο στο οποίο θα εκθέτουν τους λόγους για τους οποίους επιθυμούν να συμμετάσχουν στο εν λόγω συνέδριο. Στο βιογραφικό σημείωμα θα αναφέρονται υποχρεωτικά: η γνώση της αγγλικής γλώσσας (απαιτούμενο επίπεδο: C2), το σύνολο των μαθημάτων που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς, ο μέχρι στιγμής μέσος όρος βαθμολογίας τους και ο συνολικός αριθμός  των μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου, ενώ για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές θα ληφθεί υπόψη και ο βαθμός του πτυχίου. Τέλος, θα συνυπολογισθεί η ενδεχόμενη έως τώρα συμμετοχή τους σε διεθνή συνέδρια. Η επιλογή θα γίνει με βάση τα ως άνω κριτήρια και μετά από συνέντευξη που θα γίνει την Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014 ώρα 9.30 π.μ. στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου, Πανεπιστημίου 30, στην οποία οι φοιτητές θα προσκομίσουν και τα πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας και της αναλυτικής τους βαθμολογίας.

Η Πρόεδρος της Επιτροπής

Καθηγήτρια Ελένη Μαντζουράνη